Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzyko konsorcjum z powodu długów jednego z jego członków

22 października 2021 | Biznes w czasie pandemii | Paweł Jadczak Maciej Lulka

Prawidłowy dobór konsorcjantów gwarantuje powodzenie realizacji inwestycji na każdym jej etapie, od momentu podpisania umowy, przez wykonanie zamówienia publicznego aż do wygaśnięcia gwarancji na zrealizowane prace. Zdarzają się jednak sytuacje, których konsorcjanci nie są w stanie przewidzieć w chwili podpisania umowy powołującej konsorcjum.

Problemy realizacyjne, a w szczególności roszczenie finansowe innego podmiotu względem współkonsorcjanta mogą mieć wpływ na całe konsorcjum. Każdy współkonsorcjant, poza realizacją umowy zawartej przez konsorcjum z zamawiającym, prowadzi także inne projekty, czy to samodzielnie, czy to w ramach innego konsorcjum. Jednak roszczenia osób trzecich (a także zamawiającego), w stosunku do współkonsorcjanta, niezwiązane z realizowanym wspólnie kontraktem, mogą powodować utrudnienia. Zamawiający, w sytuacji otrzymania od wierzyciela (przedsiębiorcy, osoby fizycznej lub organu państwa, na przykład podatkowego) zajęcia wierzytelności, będzie dążył do wykonania zajęcia – a więc zapłaty do rąk komornika. Co więcej, sam zamawiający może próbować dokonywać potrąceń wierzytelności wynikających z innych kontraktów.

Realizacja umowy w formie spółki cywilnej

Jeśli wykonawcy przyjmą, że umowa o zamówienie publiczne będzie realizowana przez nich w formie spółki cywilnej (lub zbliżonej do spółki cywilnej), zamawiający musi wziąć tę okoliczność pod uwagę przy ocenie, komu przynależne jest wynagrodzenie za wykonane prace w ramach umowy, tj. każdemu z wykonawców z osobna w odpowiedniej części, czy też wspólnikom spółki cywilnej łącznie.

Umowa spółki cywilnej nie zawiera podziału rzeczowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12098

Wydanie: 12098

Spis treści

Reklama

Zamów abonament