Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatory płatnicze: na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

22 października 2021 | Biznes w czasie pandemii | Marta Gocał Michał Kiedrzyn Szymon Kamiński

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma uprawnienia do tego, by samodzielnie poszukiwać informacji o praktykach płatniczych przedsiębiorców, składając np. konkretne zapytania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Coraz częściej UOKiK zwraca się też o informacje wprost do kontrahentów kontrolowanego podmiotu.

Od wejścia w życie 1 stycznia 2020 roku znowelizowanych przepisów ustawy o zapobieganiu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (dalej „ustawa"), temat zatorów płatniczych wraca sezonowo na koniec roku kalendarzowego. A to dlatego, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, każdego roku do końca stycznia, wybrane podmioty są zobowiązane składać sprawozdania z praktyk płatniczych w transakcjach handlowych z poprzedniego roku. Stopniowo jednak większą popularność zaczyna zdobywać już nie sam obowiązek raportowy, co zataczające coraz szersze kręgi nowe postępowanie przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK), wszczynane w przypadku stwierdzenia nadmiernych opóźnień w płatnościach świad-czeń pieniężnych w transakcjach handlowych.

1. Kiedy można powiedzieć, że doszło nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez przedsiębiorców?

O nadmiernym opóźnianiu się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, czyli o tzw. generowaniu zatorów płatniczych mówimy, gdy w okresie wybranych trzech kolejnych miesięcy, wartość świadczeń niespełnionych w ogóle w tym okresie pomimo upływu terminu na ich spełnienie lub spełnionych, ale już po umówionym terminie płatności, wynosi łącznie co najmniej 2 mln złotych.

Do końca 2021 r., Prezes UOKiK wszczynając postępowania będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12098

Wydanie: 12098

Spis treści

Reklama

Zamów abonament