Inwentaryzacja środków trwałych
Jednym z elementów prac związanych z rachunkowym zamknięciem każdego roku obrotowego jest inwentaryzacja składników aktywów i pasywów.
Inwentaryzacja stanowi składową rachunkowości i polega na okresowym ustalaniu rzeczywistego stanu posiadanych przez jednostkę aktywów i pasywów. Regulacje prawne w zakresie inwentaryzacji zawarte są w ustawie o rachunkowości.
Podstawowy cel inwentaryzacji to ustalenie rzeczywistego stanu składników majątkowych jednostki oraz ich weryfikacja ze stanem wynikającym bezpośrednio z ksiąg rachunkowych. Pozwala na urealnienie tych danych oraz prowadzi do wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic inwentaryzacyjnych.
Sposoby
W zależności od rodzaju składników aktywów i pasywów ustawa dopuszcza różne sposoby inwentaryzacji.
Rzeczowe składniki majątku, tj. środki trwałe, środki trwałe w budowie w postaci maszyn i urządzeń, zapasy (materiały, produkcja w toku, produkty gotowe oraz towary) oraz znajdujące się w jednostce środki pieniężne, czeki, weksle i papiery wartościowe – inwentaryzuje się drogą spisu z natury. Spis z natury polega na ustaleniu rzeczywistego stanu składników majątku poprzez ich przeliczenie (ewentualnie zważenie, pomiar) oraz sprawdzenie ich przydatności, tj. czy nie są one zniszczone, zepsute itp. Spis pomaga ustalić i wyjaśnić różnice między stanem faktycznym (spisanym) a stanem wynikającym z ksiąg rachunkowych oraz doprowadzić stan księgowy do stanu rzeczywistego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta