Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Alokacja skutków Covid-19 do podmiotów powiązanych

24 listopada 2021 | Rachunkowość | Bartłomiej Wajda

Pandemia spowodowała niespotykane wcześniej skutki gospodarcze, które nie ominęły podmiotów działających w międzynarodowych grupach. W efekcie, pojawiły się wątpliwości, który podmiot powinien ostatecznie ponieść ich ciężar i czy jest to możliwe w przypadku tzw. podmiotów o ograniczonych ryzykach.

Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęło Forum Cen Transferowych (FCT) działające przy Ministerstwie Finansów, które w opublikowanych niedawno Rekomendacjach przedstawiło wskazówki dotyczące alokacji kosztów nadzwyczajnych i strat związanych z Covid-19 między podmioty powiązane. Ze względu na potrzebę oceny sytuacji konkretnych podatników, FCT nie daje gotowej recepty, w jaki sposób należy alokować tego typu koszty w każdym przypadku, opisuje natomiast metodologię przeprowadzenia analizy pozwalającej odpowiedzieć na pytanie, który podmiot powinien ponieść skutki pandemii.

Straty i koszty nadzwyczajne

Pandemię, która rozpoczęła się na przełomie 2019 i 2020 roku, należy traktować jako sytuacją nadzwyczajną, która w niespotykanym wcześniej zakresie dotknęła wiele gałęzi gospodarki. Podmioty powiązane, z uwagi na globalny zakres działalności i uzależnienie od gęstej sieci współzależności (np. dostawców komponentów z Azji), mogą odczuwać jej skutki w szczególny sposób.

Mogą one ponosić straty wynikające z materializacji różnego typu ryzyk gospodarczych powodujących np.:

∑ spadek popytu na produkty, który uniemożliwia pełne pokrycie kosztów działalności;

∑ zawieszenie produkcji na skutek ograniczeń administracyjnych;

∑ zakłócenia dostaw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12124

Wydanie: 12124

Spis treści

Reklama

Zamów abonament