Urzędy też mają mieć łatwiej w sprawie cudzoziemców
Planowane jest wprowadzenie elektronicznej wymiany informacji w zakresie uzyskiwania opinii o cudzoziemcu. To m.in. przyspieszy obieg informacji w administracji.
Cudzoziemcy i pracodawcy oczekują przyspieszenia wydawania zezwoleń na pobyt. Nowy projekt daje na to szanse. Łatwiej mogą mieć też urzędnicy.
Ze względu na brak rąk do pracy, cudzoziemcy stanowią uzupełnienie kadrowe w wielu branżach. Zdarza się, że zmieniają zatrudnienie pomimo ograniczeń administracyjnych związanych z podejmowaniem przez nich pracy. W praktyce obserwujemy, że cudzoziemcy często otrzymują ofertę zmiany pracodawcy niedługo po uzyskaniu zezwolenia na pobyt czasowy. W pewnym sensie jest to marnotrawstwo wysiłków dla legalizacji dalszego pobytu w Polsce. Cudzoziemiec po zmianie pracodawcy w wielu przypadkach musi wystąpić o zezwolenie na pobyt od nowa. Planowane zmiany w ustawie o cudzoziemcach mogą to zakończyć. Jednocześnie przewidywane jest wprowadzenie m.in. zmian mających przyspieszyć rozpatrywanie spraw dotyczących zatrudnienia cudzoziemców.
Łatwiejsza zmiana
Projekt ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw trafił do Senatu 18 listopada tego roku.
Najbardziej rewolucyjną zmianą wydaje się możliwość łatwiejszej zmiany pracodawcy. Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę to podstawowe zezwolenie pobytowego dla cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce. Obecnie to zezwolenie wydawane jest w związku z zatrudnieniem u konkretnego pracodawcy i nie ma możliwości jego zmiany w zakresie pracodawcy wskazanego w dokumencie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta