Chaos we wdrażaniu dyrektywy UE o sygnalistach
Jednostki organizacyjne gminy mogły ustalać wspólnie wewnętrzne procedury zgłaszania nadużyć. Jednak wiele osób o tym nie wie – stąd poszczególne jednostki samorządu na własną rękę szukają rozwiązań.
Od 23 października 2019 r. Polska miała dwa lata na wdrożenie dyrektywy UE, dotyczącej ochrony osób zgłaszających nadużycia, czyli tzw. sygnalistów. Przez długi czas nic w tej sprawie się jednak nie działo, a potencjalni obowiązani pozostawali w błogiej nieświadomości zbliżającego się ryzyka. Aż tu nagle 14 października 2021 r., a więc raptem mniej więcej dwa miesiące przed końcowym terminem implementacji ww. dyrektywy, który przypada na 17 grudnia tego roku, pojawił się projekt ustawy jej dotyczący – o zgrozo przewiduje on sankcje karne za brak zgodności. I zapanował chaos.
Spora dezorientacja
Codziennie – jako osoba zawodowo zajmująca się tematyką sygnalistów – dostaję mnóstwo telefonów od zdezorientowanych pracowników, głównie jednostek samorządu terytorialnego. Dzwonią dyrektorzy szkół, przedstawiciele gmin etc. z pytaniem, czy nowa ustawa będzie też ich dotyczyć. Gwoli wyjaśnienia, projekt ustawy dotyczy wszystkich pracodawców w sektorze publicznym, którzy zatrudniają powyżej 50...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta