Rola audytu przy wprowadzaniu spółki na giełdę
Wejście na giełdę to dla wielu podmiotów oprócz sposobu inwestowania również sposób na rozwój. Jest to długotrwały i żmudny proces wymagający nie tylko przygotowania oferty publicznej, ale również dokonania zmian prawnych i rzetelnej oceny ksiąg.
Ważnym rokiem dla rynku giełdowego w Polsce był rok 2020. Wpłynęło na to kilka czynników:
∑ pandemia, która nieoczekiwanie stworzyła wiele możliwości m.in. dla rynku
e-commerce czy nowych technologii,
∑ zmiana definicji oferty publicznej wprowadzonej do polskiego obszaru prawnego rozporządzeniem prospektowym,
∑ niskie stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski (NBP), które zachęcały do poszukiwania nowych miejsc inwestycyjnych. IPO na GPW stawało się taką alternatywą.
Oferta publiczna
Zgodnie z rozporządzeniem prospektowym, oferta publiczna papierów wartościowych to komunikat skierowany do odbiorców przedstawiający wystarczające informacje na temat warunków oferty i oferowanych papierów wartościowych w celu umożliwienia inwestorowi decyzji o nabyciu i subskrypcji tych papierów. W przypadku, gdy propozycja nabycia ma miejsce po raz pierwszy, mówimy o pierwszej ofercie publicznej IPO (ang: Initial Public Offering). Polskie prawodawstwo zrezygnowało z własnej definicji. Ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz spółkach publicznych (ustawa o ofercie), powołuje się na definicję oferty publicznej zawartej w rozporządzeniu prospektowym. Oferta zakończona sukcesem kończy się debiutem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta