Pozostała działalność operacyjna
Pozostała działalność operacyjna to drugi segment rachunku zysków i strat poniżej działalności operacyjnej. Ustawa o rachunkowości wskazuje, że przychody i koszty z pozostałej działalności operacyjnej to transakcje związane w sposób pośredni z działalnością operacyjną jednostki.
W praktyce oznacza to, że nie dotyczą bezpośrednio głównego przedmiotu jej działalności (wpisanego w PKD w wyciągu KRS lub wynikającego z umowy/statutu spółki). Wysokie wartości pozycji albo znaczne odchylenia w stosunku do okresu porównawczego mogą być sygnałem, że w spółce doszło do nietypowych transakcji bądź zmieniła się jej sytuacja finansowa.
Załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości wskazuje, że w tej pozycji należy ewidencjonować transakcje zgodnie z poniższym podziałem:
G. Pozostałe przychody operacyjne
I. Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych
II. Dotacje
III. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych
IV. Inne przychody operacyjne
H. Pozostałe koszty operacyjne
I. Strata z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych
II. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych
III. Inne koszty operacyjne
Rozchód niefinansowych aktywów trwałych
Pozycje zysku/straty z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych dotyczą najczęściej sprzedaży środków trwałych. W przypadku takich transakcji należy ująć wynikające z faktury przychody ze sprzedaży oraz wynikające z tabel amortyzacyjnych wartości netto zbywanych środków. W zależności, czy jednostka osiągnie zysk czy stratę na transakcji, obie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta