Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wątpliwości dotyczące korekt „in plus”

01 grudnia 2021 | Rachunkowość | Michał Samborski

Rozliczenie zmian w podstawie opodatkowania, po stronie sprzedawcy, jest jednym z głównym problemów w zakresie podatku od towarów i usług. Wątpliwości podatników są zwykle podnoszone w kontekście korekt „in minus". Kontrowersje mogą jednak budzić także niektóre przypadki zwiększeń.

 

Zasadniczo, podstawowy dylemat sprawia to, czy zwiększenie podstawy opodatkowania (oraz podatku należnego) należy ująć „wstecz" (cofając się z korektą do pierwotnego rozliczenia), czy też właściwa jest korekta „na bieżąco".

„Wstecz" czy „na bieżąco"

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje art. 29a ust. 17 ustawy o VAT, w świetle którego, w przypadku gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania. Podobnie przyjmowano jednak także wcześniej, o czym świadczą wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego: z 10 listopada 2011 r. (I FSK 12/11) oraz z 3 kwietnia 2012 r. (I FSK 850/11).

Tym niemniej, organy podatkowe miały tendencję do doszukiwania się „przyczyn zwiększenia podstawy" w pierwotnym rozliczeniu. Zwłaszcza, jeśli strony transakcji od początku zakładają możliwość modyfikacji wstępnie przyjętej ceny sprzedaży. Typowy przykład: wartość usługi jest kalkulowana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12130

Wydanie: 12130

Spis treści
Zamów abonament