Czy covid pomoże Lewiatanom urosnąć
W czasie kryzysu państwo rośnie. Po jego przejściu rozmiar państwa spada, ale pozostaje powyżej wyjściowego poziomu – pisze młody ekonomista.
Koronawirus zmienił nasze życie. Dostrzegamy innowacje w pracy i edukacji, ale warto też przyjrzeć się zmianom w polityce gospodarczej. Na tym polu kryzys pandemiczny może odcisnąć swe trwałe piętno. Co się stanie? Pandemię porównywano do wojny, pojawiały się metafory „lekarze jako żołnierze na froncie". Tak można podsumować wypowiedzi polityków czy społeczeństwa w czasie epidemii. To porównanie może pomóc wyobrazić sobie, jak mogą wyglądać zmiany gospodarcze po jej zakończeniu.
Tu skupię się na Lewiatanach. Nie chodzi jednak o sieć handlową czy mitologicznego potwora, ale o to, co miał na myśli James Buchanan. Noblista tak nazywał państwo, które się rozrasta, czego skutkiem jest odbieranie praw i wolności obywatelom. Powiązanie swobód gospodarczych z obywatelskimi zauważał wcześniej inny nagrodzony Noblem ekonomista Friedrich August von Hayek, który w „Drodze do zniewolenia" przestrzegał przed rządami zbyt ingerującymi w procesy rynkowe i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta