Mieszkania już tańsze nie będą
Ceny nieruchomości w Polsce w 2022 r. pójdą w górę o ok. 10 proc. , a w 2023 – o 8 proc. – prognozują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Do wzrostu cen mieszkań przyczynią się m.in. mocno drożejące materiały budowlane.
Sytuację na rynku nieruchomości w „Miesięczniku makroekonomicznym PIE" analizują Michał Gniazdowski, Marcin Klucznik i Jakub Rybacki.
– Pomimo wzrostu cen mieszkanie w Polsce jest łatwiej kupić niż w Europie Zachodniej. Analizie poddaliśmy wskaźnik OECD price to income – indeks opisujący, ile lat trzeba pracować, aby kupić mieszkanie. Od 2015 r. w Polsce czas ten wydłużył się o 4 pkt. Dla porównania przeciętny Niemiec pracuje o ponad 30 proc. dłużej, mieszkańcy Czech, Węgier i Słowacji 15–25 proc., strefy euro 18 proc. – wskazują eksperci. – Bank UBS szacuje, że przy przeciętnych dochodach osiąganych w Warszawie, zakup mieszkania w centrum wymaga ok. siedmiu lat pracy, w Paryżu 17 lat, w Londynie 14. We Frankfurcie i Monachium – siedmiu–dziewięciu.
Czy to bańka
Autorzy miesięcznika PIE spodziewają się, że zwyżki cen nieruchomości w Polsce w 2022 r. wyniosą ok. 10 proc., a w 2023 r. – 8 proc.
– Będą związane ze wzrostem kosztów ponoszonych przez deweloperów (skokowy wzrost cen materiałów i wysoka dynamika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta