Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w biznesie: ESG, taksonomia, obowiązkowe ujawnienia

03 grudnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Joanna Mróz-Bednarz Borys D. Sawicki

Zanieczyszczenie środowiska, zmniejszanie się zasobów surowców naturalnych oraz narastające różnice ekonomiczne i społeczne pomiędzy krajami wymagają przebudowy światowej gospodarki zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Unia Europejska chce być światowym liderem zmian i wprowadza regulacje, które mają na zawsze zmienić kryteria podejmowania decyzji biznesowych. Borys D. Sawicki radca prawny w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak Joanna Mróz-Bednarz radca prawny w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak

 

Decyzje o zainwestowaniu środków „od zawsze" były podejmowane w oparciu o różne kryteria, pośród których zysk (zwrot z inwestycji) grał zwykle rolę kluczową. Pozostałe kryteria obejmowały czynniki o bardzo zróżnicowanym charakterze – politycznym, estetycznym, a nawet religijnym (np. odkupienie grzechów).

Przez większą część XX w. przeważało stanowisko, którego podstawy teoretyczne w 1970 r. opisał Milton Friedman wywodząc, że przedsiębiorstwa nie ponoszą żadnej odpowiedzialności społecznej wobec otoczenia czy społeczeństwa, a ich jedyną powinnością jest dbanie o interesy udziałowców (wspólników, akcjonariuszy). Pod koniec ubiegłego stulecia pojawiało się jednak coraz więcej głosów kwestionujących filozofię koncentracji przedsiębiorstwa na jego własnym interesie (self-interest) i wskazujących na konieczność uwzględnienia w prowadzeniu działalności również wpływu na otoczenie, w tym przede wszystkim środowisko naturalne i ludzi. W rezultacie rozwinęła się koncepcja (czy raczej koncepcje) społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR, corporate social responsibility).

Potrzeba zrównoważonego rozwoju

Powiększające się pod koniec XX w. zanieczyszczenie środowiska, zmniejszanie się zasobów surowców naturalnych oraz coraz większe różnice ekonomiczne i społeczne pomiędzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12132

Wydanie: 12132

Spis treści

Reklama

Zamów abonament