Czarodziej słuchu znad Wisły
Prof. Henryk Skarżyński nie tylko przywraca słuch osobom niesłyszącym i niedosłyszącym, ale także stawia na profilaktykę i działa na rzecz wczesnego wykrywania wad słuchu u niemowląt i małych dzieci.
Pierwsze w tej części Europy wszczepienie implantu ślimakowego, przywracające słuch osobie głuchej i pierwsze w świecie wszczepienie implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej – pionierskie metody chirurgiczne prof. Henryka Skarżyńskiego – zajęły drugie miejsce w konkursie „100 lat medycznych innowacji w Polsce", organizowanym przez „Rzeczpospolitą" we współpracy z firmą Philips Polska.
Kapituła konkursu, złożona ze stu wybitnych przedstawicieli świata medycyny i nauki, była zgodna. Osiągnięcia prof. Skarżyńskiego, cenionego na całym świecie, zasłużyły na najwyższe wyróżnienie. Wielu było zdania, że gdyby nie szczególna, pandemiczna sytuacja na świecie, profesorowi przypadłoby pierwsze miejsce. Jednak w dobie rosnącego znaczenia szczepień pierwsze miejsce ex aequo przyznano prof. Rudolfowi Weiglowi, czterokrotnie zgłaszanemu do Nagrody Nobla wynalazcy pierwszej skutecznej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu, oraz prof. Hilaremu Koprowskiemu, twórcy pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw polio.
Pionier w naszym regionie Europy
Swoich osiągnięć prof. Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor Światowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, dokonał niedawno. Pierwszą operację wszczepienia implantu ślimakowego przywracającą słuch osobie głuchej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej przeprowadził w 1992 r. Pionierskie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta