Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozszerzona odpowiedzialność producentów – na jakie zmiany trzeba się przygotować?

03 grudnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Martyna Gałdecka

Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta to jeden z celów projektu ustawy zmieniającej przepisy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zaproponowano w nim m.in. wprowadzenie opłaty, która będzie nakładana na wszystkie rodzaje opakowań przeznaczonych dla gospodarstw domowych.

Gospodarka obiegu zamkniętego jest koncepcją zmierzającą do jak najbardziej efektywnego wykorzystania już posiadanych zasobów – w konsekwencji ograniczenia negatywnego oddziaływania wytwarzanych produktów na środowisko. Produkty te – podobnie jak materiały oraz surowce – powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Narzędziem prawnym Unii Europejskiej wspierającym przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym ma być tzw. Pakiet odpadowy, czyli nowelizacja sześciu dyrektyw unijnych w zakresie gospodarki odpadami i wykorzystania plastiku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało projekt ustawy zmieniającej przepisy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który stanowi część implementacji pakietu odpadowego do polskiego porządku prawnego i ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r. (dalej jako „Projekt").

Nie tylko odpowiedzialność finansowa

Oddalone w czasie wdrożenie regulacji jest ze strony ustawodawcy celowym zabiegiem, który daje szansę na dostosowanie się do nadchodzących zmian i stopniową zmianę wykorzystywanych materiałów tak, aby przedsiębiorcy mogli zmniejszyć ponoszone opłaty opakowaniowe. Rozszerzona odpowiedzialność producenta będzie oznaczać przede wszystkim właśnie odpowiedzialność finansową, a także – w niektórych przypadkach – organizacyjną, tj. za cykl życia produktu oraz jego ponowne wykorzystanie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12132

Wydanie: 12132

Spis treści

Reklama

Zamów abonament