Zboża coraz bardziej w cenie. Opłaca się je przechować
Drożeją zboża na świecie. W Polsce ten trend wzmacnia mniejsza podaż krajowego ziarna, wysokie koszty jego transportu i problemy logistyczne.
Z tygodnia na tydzień, po 10–20 zł na tonie stopniowo rosną ceny ziarna w skupie. I nic nie zapowiada, że to koniec podwyżek. Za pszenicę konsumpcyjną eksporterzy w portach oferowali na koniec listopada już 1400–1460 zł/t. Za żyto paszowe skłonni byli zapłacić 1135–1150 zł/t, za pszenżyto – 1300–1330 zł/t. Stawka za kukurydzę sięgała 1150–1170 zł/t i jak pozostałych zbóż powoli pięła się w górę.
– Uszczuplona rynkowa podaż ziarna, a także bardzo wysokie koszty transportu i problemy logistyczne związane z przemieszczaniem zbóż przekładają się na wielkość dostaw do portów. Ceny portowe w dalszym ciągu są mało konkurencyjne w porównaniu z cenami zbóż oferowanych przez młyny i wytwórnie pasz na rynku wewnętrznym – uważa Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej, która zrzesza ponad 60 przedsiębiorstw dysponujących potencjałem 70 proc. zbóż na polskim rynku.
Wygląda więc na to, że w tym sezonie zboże będzie bardzo opłacało się przechować. To dobry prognostyk dla tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta