Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadużycia mogą zdarzyć się w każdej firmie. Jakie podjąć działania?

03 grudnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Wojciech Czyżewski

Każda firma narażona jest na nadużycia czy nieprawidłowości wynikające z działań jej pracowników lub kontrahentów. Zazwyczaj nie są to sytuacje nadzwyczajne, jednak samo postępowanie wyjaśniające wymaga dużej uwagi, wiedzy i wrażliwości biznesowej.

Według raportu ACFE z 2020 roku (Stowarzyszenie Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych ACFE) szacuje się, że straty wynikające z nadużyć stanowią średnio 5 proc. przychodu firmy. Prawie połowa nadużyć została wykryta dzięki informacji od sygnalisty (ang. whistleblower).

Podstawa do wszczęcia postępowania

Mówiąc o nieprawidłowościach często myślimy o fikcyjnych fakturach, podstawionych lub fikcyjnych dostawcach, kradzieżach pracowniczych, wyprowadzaniu aktywów firmowych czy też mobbingu. Należy jednak wiedzieć, że są też inne, rzadsze nadużycia, które mogą mieć równie poważne konsekwencje biznesowe, finansowe a także reputacyjne. Zalicza się do nich szpiegostwo przemysłowe, wykradanie wrażliwych danych przez obecnych lub odchodzących pracowników, tworzenie lustrzanych spółek czy sabotowanie działalności przez pracowników firmy. Bez względu na źródło czy rodzaj nadużycia, każda firma powinna posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o tym, w jaki sposób skutecznie przeprowadzić wewnętrzne postępowanie wyjaśniające.

Poniżej przedstawiamy dwie potencjalne sytuacje, które mogą być przyczynkiem do wszczęcia postępowania wyjaśniającego:

- zarząd dowiaduje się od zewnętrznego sygnalisty, że pracownicy działu sprzedaży w jednym z oddziałów wpływają na sklepowych sprzedawców swojego klienta, aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12132

Wydanie: 12132

Spis treści

Reklama

Zamów abonament