Cmentarze w szarej strefie
Większość z 4 tys. firm pogrzebowych nie spełnia standardów – mówi Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.
Pod koniec września rząd przedstawił obszerny projekt nowej ustawy o cmentarzach, który przewiduje rewolucję w organizacji branży pogrzebowej i funkcjonowaniu cmentarzy. Nowe przepisy mają wejść w życie już w czerwcu przyszłego roku. Wokół projektu zrobiło się głośno, gdy się okazało, że rodziny będą mogły stracić prawo do grobów, w których spoczywają ich bliscy. Czy to prawda?
Nic takiego nie wynika z tego projektu i trzeba mieć naprawdę dużo złej woli, aby odnajdywać w nim te zmiany. Projekt nie zmienia prawa fundatora do grobu i rozporządzania nim, ma jednak na celu załatwienie problemu, jaki obecnie bardzo często ma miejsce na cmentarzach, a mianowicie odpowiedzialności zarządców i właścicieli cmentarzy za bezpieczeństwo na samych nekropoliach (śliskie nawierzchnie chodników, starodrzew i łamiące się gałęzie, które powodują uszkodzenia pomników i stwarzają zagrożenie dla osób odwiedzających). Chodzi również o przypadki, gdy minęło już 20 lat od opłaty za grób, nie ma jednak fundatora, który sam zmarł, nie ma więc komu opiekować się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta