Spółki tworzące PGK nie wiedzą jak rozliczać straty
Zdaniem WSA w Warszawie odliczanie strat spółki zostaje wstrzymane w przeddzień początku roku podatkowego PGK i następuje na nowo po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu grupy. Fiskus ma na ten temat inne zdanie.
W przeddzień powstania podatkowej grupy kapitałowej kończy się bieżący rok podatkowy spółki i zawieszeniu ulega rozpoczęcie jej kolejnego roku podatkowego. Brak jest natomiast jednoznacznego stanowiska co do możliwości rozliczania przez spółki strat wygenerowanych przed przystąpieniem do PGK w latach po zakończeniu obowiązywania umowy PGK.
Coraz częściej wybieraną formą prowadzenia działalności przez spółki są podatkowe grupy kapitałowe. Co do zasady, po spełnieniu ustawowych warunków (por. art. 1a ustawy o CIT), podatkowe grupy kapitałowe uznawane są za podatników. Oznacza to, że w okresie obowiązywania umowy o utworzeniu PGK, „zawieszeniu" ulga odrębność podatkowa tworzących ją spółek. W tym okresie spółki te bowiem nie są zobowiązane do samodzielnego rozliczania CIT, a wynikiem podatkowym (dochodem lub stratą) jest wynik całej PGK.
Odrębne podmioty, odrębne wyniki
Z art. 7a ustawy o CIT (>patrz ramka) wynika, że kompensowanie dochodów PGK ze stratami tworzących ją spółek jest niedopuszczalne, a wynik podatkowy grupy pozostaje w całkowitej odrębności od wyniku podatkowego tych spółek. Wraz z wprowadzeniem nowej formy podatnika jaką jest podatkowa grupa kapitałowa, nałożono więc na PGK obowiązek odrębnego ustalania dochodów ze źródeł oraz strat z tytułu działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta