Aukcja OZE: skutki podatkowe zmiany okresów rozliczenia salda dodatniego
Podmioty korzystające z systemu wsparcia aukcyjnego OZE będą rozliczać dodatnie saldo w okresach pełnych trzech lat kalendarzowych, w terminie sześciu miesięcy od zakończenia danego okresu.
30 października 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Temat nowelizacji jest głośny przede wszystkim ze względu na zmiany, takie jak:
∑ ograniczenie obowiązków koncesyjnych w zakresie małych instalacji;
∑ przedłużenie okresu, w którym organizowane będą aukcje OZE;
∑ liberalizacja zasad lokalizowania urządzeń wytwarzających energię z OZE o mocy zainstalowanej do 500 kW, a w niektórych przypadkach do 1000 kW.
Stosunkowo niewiele – biorąc pod uwagę istotność tych modyfikacji – mówi się jednak o skróceniu okresów rozliczenia dodatniego salda. Zmiana ta wejdzie w życie dopiero 16 października 2022 r.
Zagadnienia omawiane poniżej dotyczą wyłącznie podmiotów korzystających lub zainteresowanych korzystaniem z systemu wsparcia aukcyjnego OZE. Wsparcie to opiera się na zasadach kontraktu różnicowego. Saldo ujemne, o którym mowa dalej, jest wypłacane przez operatora rozliczeń energii odnawialnej na rzecz wytwórcy, zaś saldo dodatnie jest do tego podmiotu przez wytwórcę zwracane.
Zasady zwrotu
W omawianym kontekście saldo, upraszczając, należy postrzegać jako różnicę między:
∑ wartością sprzedaży energii elektrycznej obliczaną na podstawie średniej dziennej ceny energii elektrycznej, ustalanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta