Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porażeni prądem

13 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek

Andrzej Malinowski prezydent Pracodawców RP Złota zasada Murphy'ego, tego od słynnego prawa, głosi, że zasady określa ten, kto ma złoto. W Unii Europejskiej złoto to prawa do emisji dwutlenku węgla (CO2). Od nich zależy bowiem wysokość cen prądu.

 

Jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na wzrost cen energii, jest cena uprawnień do emisji CO2. Zależność jest tu prosta. Każda instalacja energetyczna, aby wyemitować tonę CO2, musi nabyć takie uprawnienia. Im instalacja starsza, tym wysokość opłaty jest większa. Najdroższe są elektrownie oparte na węglu, a tych w Polsce mamy najwięcej. W ostatnim czasie cena praw do emisji CO2 poszybowała w górę i przebiła nawet naszą inflację – na giełdzie zbliża się do 90 euro za tonę. A to oznacza wzrost cen prądu. Niby proste. Prawda? A jednak niekoniecznie.

Musi być coś lub ktoś jeszcze. Dlatego też wroga, przez którego rosną ceny prądu, postanowili...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12140

Wydanie: 12140

Spis treści

Reklama

Zamów abonament