ESG jest w Polsce na początku drogi
Raportowanie pozafinansowe, choć nabiera w Polsce na znaczeniu, to boryka się m.in. z brakiem standardu, a to uniemożliwia porównania. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BANKIEM BNP PARIBAS, EY I PKN ORLEN
– Większe spółki są zobowiązane do raportowania pozafinansowego już od lat 2017/2018 r. Pierwotnie firmy raportowały kwestie corporate responsibility, CSR, a teraz znaczenia nabiera raportowanie pozafinansowe – ESG (z jęz. ang. – environmental, societal and governance). Złożyło się na to kilka czynników - mówi Rafał Hummel, partner EY Polska, lider Grupy ds. Raportowania ESG. Świadomość zmian klimatycznych w ostatnim czasie wzrosła nie tylko wśród inwestorów i na rynkach finansowych, ale w całym społeczeństwie – wskazuje ekspert. Sytuację zmieniła też pandemia koronawirusa.
– Wielu skłoniła do refleksji. Do tego doszła cała seria deklaracji na poziomie państw i organizacji, a także mocny głos Komisji Europejskiej w sprawie Green Deal. Trend jest więc jednoznaczny. Mamy nowy Zielony Ład. To wpisuje się w oczekiwania inwestorów, rośnie też świadomość konsumentów. Coraz częściej są oni skłonni płacić więcej za produkt wytworzony w zrównoważony sposób – tłumaczy Hummel. W jego ocenie trend dotyczący ESG jest nieodwracalny.
Niektórzy odpadli z gry
– Jako świat, celowo używam tego słowa, jesteśmy dużo bardziej świadomi. Świadomość społeczna dotycząca zrównoważonego rozwoju wzrasta. Skrót ESG stał się bardzo popularny w nomenklaturze biznesowej i finansowej. Czym jest ESG? To czynniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta