Płatność z tytułu korekty rentowności nie jest przychodem strefowym
Gdy przyczyną korekty jest uzyskanie odpowiedniego wyniku i dochodowości zysku spółki, to taka korekta i związany z nią dochód mają charakter odrębnego porozumienia umownego, mogącego stanowić dofinansowanie spółki w ramach grupy podmiotów.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 16 września 2021 r. (I SA/Wr 437/20).
Spółka należy do międzynarodowego koncernu samochodowego i prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) na podstawie czterech zezwoleń w modelu producenta kontraktowego. Produkcja i sprzedaż są realizowane zgodnie ze zleceniami spółek z grupy X (pryncypał), gdzie określana jest w szczególności specyfikacja wyrobu, wolumen zamówień i poziom wynagrodzenia spółki. W toku działalności rzeczywisty wolumen zamówień może być mniejszy niż pierwotnie ustalony, przez co pierwotnie uzgodniona cena wyrobów gotowych nie zapewnia uzyskania przez spółkę prognozowanego poziomu dochodowości. Rozliczenia spółki między nią a pryncypałem podlegają reżimowi cen transferowych, więc konieczne jest dostosowanie dochodowości spółki na sprzedaży wyrobów gotowych do poziomu rynkowego. Spółka i pryncypał dokonują korekty dochodowości zwiększającej przychody spółki z wykorzystaniem noty księgowej. Korekta rentowności nie stanowi korekty cen poszczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta