Pomoc dla WOŚP wymaga rozliczenia się z fiskusem
Aby określić skutki podatkowe przekazania towarów na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, należy przeanalizować regulamin platformy handlowej, za pośrednictwem której darczyńca chce uczestniczyć w 30. finale.
- Nasza spółka (podmiot prawa handlowego) ma zamiar wspomóc w tym roku 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Chcemy przekazać na rzecz WOŚP produkowane przez nas towary (z logo spółki w atrakcyjnym opakowaniu). W związku z tym, że standardowo jednym z kanałów dystrybucji naszych towarów jest zewnętrzna internetowa platforma handlowa, również w ten sposób chcemy uczestniczyć w akcji. Zamierzamy więc wystawić na licytację towar, a pieniądze uzyskane z licytacji przekazać na rzecz WOŚP. Mamy jednak wątpliwość jak rozliczyć planowane przedsięwzięcie na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Czy mamy do czynienia z darowizną, czy ze sprzedażą towarów? – pyta czytelniczka.
Odpowiedź na pytanie zadane przez czytelniczkę jest dość trudna. Zależy bowiem – każdorazowo – od rodzaju platformy (i postanowień jej regulaminu), za pośrednictwem której zdecydowano się uczestniczyć w 30. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Proszę pamiętać, że określenie skutków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta