Polski Ład obciąży zarząd i kadrę menedżerską
Od 1 stycznia dla członków zarządu, rad nadzorczych, ale również prokurentów zwiększyło się ryzyko związane z pełnioną funkcją i pojawiły się nowe obowiązki. Wzrosły również obciążenia fiskalne tych osób.
Zmiany wynikają z nowelizacji wielu ustaw, w tym przede wszystkich ustaw podatkowych, zwanych Polskim Ładem. W przypadku kadry zarządzającej – członków zarządu, rad nadzorczych i prokurentów – Polski Ład wprowadza oskładkowanie w zakresie składki zdrowotnej, jeśli przychody otrzymywane z tytułu wykonywania obowiązków są im przyznane na podstawie powołania. Do końca 2021 r. stosunek powołania nie powodował obowiązku zapłaty składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wynagrodzeń otrzymanych z tytułu powołania. Zmiana ta oznacza istotny wzrost obciążeń podatkowo-składkowych dla tych osób.
PRZYKŁAD
Do 31 grudnia 2021 roku członek zarządu, który otrzymywał wynagrodzenie z tytułu powołania do organu podmiotu, był zobowiązany wyłącznie do zapłaty podatku dochodowego według skali podatkowej, tj. 17 proc., a po przekroczeniu progu – 32 proc. Od 1 stycznia 2022 r. od takiego wynagrodzenie będzie dodatkowo płacona składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc. otrzymanego wynagrodzenia.
Z drugiej strony, menedżer niebędący członkiem zarządu, a współpracujący z firmą w ramach stosunku współpracy, również zostanie dotknięty Polskim Ładem. W przypadku przedsiębiorców nie będzie już owiem obowiązywała zryczałtowana składka zdrowotna, ale będzie ona uzależniona od dochodu i w przypadku wyboru opodatkowania podatkiem liniowym 19...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta