Zatrudnienie „na czarno” teraz mniej się opłaca
Pracodawca, który nielegalnie zatrudnia pracowników, musi za każdy miesiąc uwzględniać w przychodach firmy dodatkową kwotę w wysokości ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ale nie może ująć jej w kosztach.
Polski Ład wprowadził od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania dotyczące nielegalnego zatrudniania pracowników, tj. zatrudniania „na czarno" oraz nieujawniania części wynagrodzenia (zob. dodane przepisy: art. 14 ust. 2 pkt 20 i 21 oraz ust. 2j, art. 21 ust. 1 pkt 151, art. 23 ust. 1 pkt 55c i 55d ustawy o PIT, art. 12 ust. 1 pkt 13 i 14 oraz ust. 3n, art. 16 ust. 1 pkt 57b i 57d ustawy o CIT, a także art. 16 ust. 1e ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 86 pkt 15a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu Polskiego Ładu „(...) Pracodawca, który zatrudnia «na czarno», stanowi nieuczciwą konkurencję w stosunku do firm, które legalnie zatrudniają pracowników oraz ujawniają rzeczywiste wynagrodzenia. Ustalenie zatrudnienia «na czarno» albo ujawnienie wypłat części wynagrodzenia »pod stołem« nie zwalnia osoby fizycznej zatrudnianej w ten sposób z obowiązku rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie, w przypadku zapłaty przez płatnika – pracodawcę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, pracodawca ma prawo domagać się od osoby fizycznej równowartości wpłaconej składki, którą zgodnie z odrębnymi przepisami finansuje pracownik. Okoliczności te powodują, że pracownik nie skłania się do dochodzenia swoich praw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta