Drożyzna bije w budżety miast i w mieszkańców
Rządowa tarcza antyinflacyjna pomoże choć w części zniwelować skutki drastycznych podwyżek cen gazu, ale w ogóle nie chroni przed drożejącym prądem. Lokalne opłaty czy ceny biletów muszą skoczyć w górę.
Ustawa wprowadzająca ochronę taryfową dla wielu publicznych odbiorców gazu została już uchwalona przez Sejm w miniony czwartek i bardzo możliwe, że zacznie obowiązywać jeszcze w tym miesiącu.
Szalone ceny gazu
Przewiduje ona, że instytucje użyteczności publicznej mają płacić za gaz nie wedle cenników dla klientów biznesowych, ale wedle cenników dla odbiorców indywidualnych. A to duża różnica. Najnowsze taryfy PGNiG dla tej pierwszej grupy klientów opiewają na 798 zł za MWh, a dla tej drugiej – ok. 204 zł za MWh netto (bez opłat dystrybucyjnych). Nowe regulacje mają objąć takie podmioty jak szkoły, przedszkola, żłobki, domy pomocy społecznej, biblioteki, muzea, teatry, domy kultury, szpitale itp. A także wszystkie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Dla samorządów to bardzo dobra wiadomość, bo może uda się rozwiązać przynajmniej część problemów wynikających z drastycznie rosnących cen gazu. A te zwyżki są ogromne. Jak wynika z sondy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta