Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Psy szczekające na słońce

29 stycznia 2022 | Plus Minus
autor zdjęcia: Carl Court
źródło: Getty Images
źródło: archiwum prywatne

RADOSŁAW PYFFEL, ZNAWCA CHIN, O IGRZYSKACH W PEKINIE Partia musi pokazać moc i przekonać obywateli, że kraj idzie do przodu, we właściwym kierunku. Wielkie imprezy zawsze są ku temu idealną okazją. Można powiedzieć, że igrzyska w takich państwach jak Chiny po prostu się opłacają: politycznie oraz wizerunkowo.

Rz: Dlaczego Chińczycy potrzebują zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie?

Twierdzą, że na pewno nie dla poklasku z zagranicy, bo wszystko, co chcieli udowodnić i pokazać światu, zrobili przy okazji igrzysk letnich w 2008 roku. Przyznają to otwarcie przedstawiciele tamtejszych władz. Dziś Chiny są w zupełnie innym miejscu, a imprezie nie będzie towarzyszył tak wielki entuzjazm ani taka chęć wzbudzenia zachwytu poza granicami kraju, jak kilkanaście lat temu. Organizacja igrzysk wciąż jest niewątpliwie wartościowa z punktu widzenia państw, które mają wpisane w swój model społeczno-polityczny elementy wizerunkowe. Różnica jest taka, że tym razem chińskim władzom zależy nie na uznaniu zewnętrznym, tylko na przekazie płynącym do obywateli.

Partia w Chinach potrzebuje wewnętrznej legitymizacji?

Każda władza jej potrzebuje, a w systemie autorytarnym chyba jeszcze bardziej. Partia musi pokazać moc i przekonać obywateli, że kraj idzie do przodu, we właściwym kierunku. Wielkie imprezy zawsze są ku temu idealną okazją. Można powiedzieć, że igrzyska w takich państwach po prostu się opłacają: politycznie oraz wizerunkowo. Nieprzypadkowo jedynym rywalem Chin w rywalizacji o organizację igrzysk był Kazachstan. Kraje demokratyczne mają inne priorytety – stąd rezygnacja Szwedów, którzy stwierdzili, że koszty są za wysokie, czy Norwegów, którzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12178

Wydanie: 12178

Zamów abonament