Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni zjazd komunistów

29 stycznia 2022 | Plus Minus | Krzysztof Tarka
Ostatni zjazd PZPR. Przemawia Leszek Miller, 27–30 stycznia 1990 r.
autor zdjęcia: Krzysztof Wojciewski
źródło: Forum
Ostatni zjazd PZPR. Przemawia Leszek Miller, 27–30 stycznia 1990 r.

W nocy z 28 na 29 stycznia 1990 r., tuż przed zakończeniem XI zjazdu PZPR, ostatni I sekretarz partii Mieczysław Rakowski wypowiedział historyczne słowa: „Sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić!". W ten sposób swój żywot zakończyło ugrupowanie, które przez ponad 40 lat niepodzielnie rządziło Polską.

Gdy 29 lipca 1989 r. Rakowski przejmował ster w PZPR po ustąpieniu z funkcji I sekretarza przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego, po tym jak ten ostatni dziesięć dni wcześniej został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta PRL, zapewne nie tak wyobrażał sobie finał swej politycznej kariery. Spełniały się wówczas marzenia wieloletniego redaktora naczelnego „Polityki" o karierze w centralnym aparacie partyjnym. Jak później przyznał, przejmując funkcję I sekretarza, wierzył w siebie oraz w zdolność PZPR do autoreformy. Nie zamierzał być „malowanym" przywódcą. Nie przypuszczał też, że faktycznie stanie się grabarzem partii. W swym pierwszym przemówieniu stwierdził nawet: „ja nie będę syndykiem masy upadłościowej".

Także wielu towarzyszy w terenie uważało, że Rakowski „jest osobą, która może poderwać partię do aktywnego działania i walki politycznej", „skonsoliduje nurty reformatorskie i ma szansę przewodzenia partii silnej, nowoczesnej", „jest politykiem doświadczonym, twardym, ale elastycznym w działaniu", „daje gwarancję kontynuowania linii porozumienia". Podobnie na swój temat myślał sam Rakowski.

Sukces przyszedł jednak zbyt późno, gdy formacja, której przewodził, chyliła się już ku upadkowi. Jego poprzednicy byli przecież nie tylko przywódcami rządzącej po dyktatorsku partii, ale faktycznie stali na czele państwa. On...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12178

Wydanie: 12178

Zamów abonament