Składki za kierowców na nowych zasadach
Transport międzynarodowy | Od 2 lutego 2022 r. nie można uznać, że przewóz międzynarodowy kierowca realizuje w ramach podróży służbowej. W konsekwencji od lutego inaczej ustala się podstawę wymiaru składek opłacanych za te osoby w ZUS.
Tak wynika z ustawy z 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 209), która od 2 lutego br. przewiduje, że tylko krajowy przewóz drogowy może stanowić podróż służbową. Reguluje ona m.in. kwestie wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy na zasadach obowiązujących na terenie państwa przyjmującego, uznając ich za pracowników delegowanych. Dodany od tego dnia do ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców art. 21b stanowi, że kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 kodeksu pracy. Wskazuje, że do takiego kierowcy stosuje się w zakresie ustalania podstawy wymiaru:
- podatku dochodowego od osób fizycznych – przepisy dotyczące osób zatrudnionych w kraju i przebywających czasowo za granicą, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2021 r., poz. 1128 ze zm.),
- składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – przepisy wydane na podstawie art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2021 r., poz. 423 ze zm.) dotyczące pracowników zatrudnionych za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta