Samozatrudnienie z ryczałtem nie zawsze się opłaca
DANINY | Część etatowych specjalistów i menedżerów, którzy mają stracić na Polskim Ładzie, myśli o przejściu na samozatrudnienie opodatkowane ryczałtem. Nie zawsze jest to jednak możliwe czy korzystne.
Zmiany wprowadzane przez tzw. Polski Ład wpływają na obciążenia podatkowo-składkowe milionów osób. W przypadku pracowników znacznie podniósł kwotę wolną od podatku oraz próg drugiej (wyższej) stawki podatkowej. Jednocześnie w ramach zmian nastąpiła likwidacja możliwości odliczania od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Wykwalifikowani specjaliści oraz menedżerowie zarabiający miesięcznie ponad 12 800 zł brutto w 2022 r. zasadniczo będą płacić wyższy podatek niż w poprzednim roku. Jest to jeden z impulsów, choć nie jedyny, zwiększający zainteresowanie bardziej elastyczną formułą współpracy, tj. przejściem na samozatrudnienie.
Definicja działalności gospodarczej
Co do zasady, aby można było mówić o działalności gospodarczej dla celów rozliczenia PIT, działalność ta musi być prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do przychodów z innych źródeł, takich jak m.in. stosunek pracy czy działalność wykonywana osobiście.
Ponadto należy pamiętać, że z działalnością gospodarczą nie mamy do czynienia, jeśli przedsiębiorca łącznie spełnia poniższe warunki:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta