Trudne powroty po macierzyńskim
UPRAWNIENIA RODZICIELSKIE | Jeśli szef nie ma możliwości dopuścić rodzica wracającego z urlopu do pracy na starym stanowisku, powinien mu zaoferować posadę równorzędną lub odpowiadającą jego kwalifikacjom zawodowym. Ale i to nie zawsze jest możliwe.
Przepisy zabezpieczające pracowników – rodziców odnoszą się do różnych aspektów zatrudnienia. Wprowadzają m.in. ochronę przed rozwiązaniem stosunku pracy i zapewniają dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Uprawnienia dotyczą także gwarancji warunków zatrudnienia podwładnych powracających do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem. Ich realizacja bywa jednak kłopotliwa dla pracodawcy – szczególnie, że nieobecność może być długotrwała, a po okresie jej trwania szef może już nie dysponować odpowiednim stanowiskiem.
Zasada: stanowisko sprzed urlopu
W pierwszej kolejności ustawodawca gwarantuje rodzicowi powracającemu z urlopu macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego, a także wychowawczego zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku, tj. tym, które zajmował przed nieobecnością (art. 1832 i 1864 k.p.). Pracodawca może polecić podwładnemu inną pracę wyłącznie w przypadku, gdy powrót do poprzednich zadań jest obiektywnie niemożliwy. Będzie tak przede wszystkim w sytuacji, w której dotychczasowe stanowisko uległo w międzyczasie poprawnej likwidacji. Na tym etapie polskie prawo i orzecznictwo nie zabraniają bowiem podejmowania działań restrukturyzacyjnych, uderzających w etat nieobecnego pracownika. Obiektywnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta