Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacja dodatkowa jako element sprawozdania finansowego

23 lutego 2022 | Rachunkowość | Jacek Dziuba

Zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych określa dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji – załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości. Jednostki mikro sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o rachunkowości, natomiast jednostki małe zgodnie z załącznikiem nr 5 do tej ustawy.

Zgodnie z art. 45 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) sprawozdanie finansowe jednostki składa się z: bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Dodatkowo jednostki wymienione w  art. 64 ust. 1 uor, podlegające corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta, sporządzają dodatkowo zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.

Uwaga!

Zgodnie z art. 48 ust. 3 uor, jednostka mikro może nie sporządzać informacji dodatkowej, pod warunkiem że przedstawi informacje uzupełniające do bilansu określone w załączniku nr 4 do tej ustawy.

Z rachunku zysków i strat oraz bilansu nie ma możliwości pobrania wszystkich informacji niezbędnych do analizy kondycji jednostki, dlatego informacja dodatkowa powinna zawierać istotne dane i objaśnienia niezbędne do tego, aby sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawiało sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jak również rentowności jednostki. Informacja dodatkowa nie jest obowiązującym wzorem, formą sprawozdaniem, tj. chociażby rachunek zysków i strat, dlatego zakres danych jest zróżnicowany w zależności od charakteru działalności i sytuacji finansowej jednostki, jak również od potrzeb odbiorców informacji. Jednostka może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12199

Wydanie: 12199

Spis treści

Opinie

Komunikaty

Zamów abonament