Kilka spółek to nie zawsze jedna składka zdrowotna
Wyjaśnienia ZUS są bardzo korzystne dla osób, które mają więcej niż jedną spółkę i dodatkowo prowadzą działalność gospodarczą. Stosując się do nich podatnik nie może jednak liczyć na ochronę, jaką daje indywidualna interpretacja.
Podstawowe zasady ustalania wysokości składki zdrowotnej przy różnych rodzajach działalności są już w miarę jasne. Chociaż budzą one emocje z uwagi na wzrost obciążeń publicznoprawnych, to ich wysokość jest możliwa do wyliczenia. I tak przy podatku liniowym mamy składkę w wysokości 4,9 proc. dochodu, przy skali podatkowej – 9 proc. dochodu (pojęcie dochodu ma się zmienić, ale to temat na odrębne opracowanie), a przy ryczałcie – stawka składki zdrowotnej zależy od rocznych przychodów. Z kolei w przypadku wspólników jednoosobowych spółek z o.o. i spółek komandytowych, składka zdrowotna jest zryczałtowana i wynosi 559,89 zł miesięcznie.
Pojawiły się jednak wątpliwości, jakie składki powinna płacić osoba, która posiada większą liczbę spółek komandytowych lub jednoosobowych spółek z o.o.? Czy składkę ma płacić osobno od każdej spółki? Czy może jedną od wszystkich spółek? A co w przypadku, gdy obok tych spółek prowadzi jeszcze działalność gospodarczą?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1285 ze zm.), jeżeli ubezpieczony będący wspólnikiem spółki komandytowej lub jednoosobowej spółki z o.o. uzyskuje przychody z więcej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta