I patriotyzm, i troska o zarobek
Można wylicytować pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” i skonfiskowane przez policję „Motory” Zegadłowicza.
Rynek bibliofilski rośnie. Przed pandemią odbywało się osiem–dziesięć aukcji w ciągu półrocza, a w drugiej połowie ubiegłego roku zorganizowano 60 aukcji. W tym roku do kwietnia odbędzie się 40 aukcji.
Warszawski antykwariat Lamus 19–20 marca zorganizuje aukcję bibliofilską (www.lamus.pl). Licytowanych będzie kilkaset białych kruków, w tym polskie starodruki.
Arystokracja w dwóch tomach
Wydane w 1611 roku dzieła Jana Kochanowskiego wyceniono na 8 tys. zł. Od 4 tys. zł licytowana będzie „Gazeta Wolna Warszawska” z 1794 roku – główna gazeta władz powstania kościuszkowskiego. Ukazywała się tylko w czasie insurekcji.
Jest w ofercie poszukiwane dzieło genealogiczne: „Almanach błękitny. Genealogia żyjących rodów polskich” Jerzego Sewera Dunin-Borkowskiego. Dwa tomy wydano w 1909 roku we Lwowie. To nadal podstawowe źródło wiedzy o polskiej arystokracji. Egzemplarz jest luksusowy, na papierze czerpanym, brzegi kart złocone. Ta zabytkowa książka jest pięknym przedmiotem i efektownie wygląda na półce – cena wywoławcza 1,8 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta