W pomocy ważna jest współpraca
Możliwości gmin, miejskich ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych idealnie uzupełniają się z tym, co mogą zrobić polscy przedsiębiorcy – mówi Rafał Sonik, przedsiębiorca i filantrop.
Centrum pomocy dla Ukraińców w opuszczonym szpitalu uruchomione od podstaw w ciągu kilku dni. Wyznaczył pan sobie ambitny cel.
Tak, bo tylko ambitnym celom warto poświęcać swoją uwagę i energię. Wtedy adekwatna jest satysfakcja.
O otwarciu tego drugiego już centrum pomocy w Krakowie poinformował pan na swoim profilu na FB we wtorek, gdy mieliście tylko budynek po szpitalu.
I już w czwartek przyjmujemy pierwszych ludzi. To wszystko się dzieje w bardzo szybkim tempie. Mamy 250 miejsc w salach z oknami i kolejne 250 w dawnych salach operacyjnych bez okien. Jeśli poradzimy sobie w tak krótkim czasie z przygotowaniem jeszcze jednego obiektu, to nie będziemy zagęszczać sal bez okien, choć mogą być wykorzystane, gdy ktoś szuka tylko miejsca do spania na jedną noc.
Jaką rolę pełnią te dwa obiekty w Krakowie?
Określamy je jako centrum pomocy, bo nie tylko zapewniamy tam miejsce pobytu, wyżywienie, ale zabezpieczamy także opiekę medyczną, rozrywkę dla dzieci i pomagamy zaplanować dalszą podróż. Ok. 20 proc. uchodźców po jednym–dwóch dniach wyrusza dalej. Kompletujemy więc grupy chętne do wyjazdu w inne miejsca w Polsce, gdzie mamy miejsca do zamieszkania na dłużej, a dla niektórych osób także zatrudnienie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta