Niepełnosprawny straci etat, gdy brakuje dla niego pracy
Pracodawca powinien przenieść pracownika, który uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności, na inne stanowisko tylko wtedy, gdy nie stanowi to nieproporcjonalnie dużego kosztu dla firmy.
Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 10 lutego 2022 r. w sprawie C-485/20 HR Rail SA. Trybunał w wydanym orzeczeniu przychylił się do stanowiska, które w listopadzie ubiegłego roku zaprezentował w swojej opinii Rzecznik Generalny.
W czym tkwił problem
Sprawa dotyczyła belgijskiego pracownika zatrudnionego na stanowisku konserwatora dróg kolejowych. Podczas okresu próbnego stwierdzono u niego chorobę serca, która wymagała wszczepienia rozrusznika. Po przeprowadzeniu operacji pracownik został uznany za osobę niepełnosprawną. Pozwana spółka uznała go za niezdolnego do pracy na dotychczasowym stanowisku. W związku z tym najpierw przeniosła go na stanowisko magazyniera, a niedługo później zwolniła. Pracownik odwołał się od wypowiedzenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta