Wielka legenda Guanczów
Mało kto z odwiedzających Wyspy Kanaryjskie zwraca uwagę na eksponowane zwykle w miastach figury wysokich brodatych ludzi, ubranych w skóry, z długimi kijami pasterskimi.
Teneryfa, Gran Canaria czy Gomera to dla nas – współczesnych Europejczyków – głównie wspaniałe oblane słońcem miejsce letniego wypoczynku, nocne kluby przy Playa de Las Americas, kultowe dla surferów plaże Fuerteventury czy egzotyczne wypady na piętrzący się nad Teneryfą wulkan Teide. To właśnie są Kanary. Świat rozrywki, słońca i morza. Ale jest i drugie, bardziej tajemnicze oblicze wysp, którego strażnikami są dziwni i posępni brodacze, Guanczowie, których świat skończył się przed wieloma wiekami, dokładnie wtedy, kiedy rodził się nowy wizerunek wysp.
Kim byli Guanczowie? To temat mitów i legend. Od stuleci fascynuje zarówno ich pochodzenie, jak i późniejsze losy. Wedle nauki radzieckiej zostali wymordowani przez katolickich Hiszpanów, a po ich kulturze i etnosie nie zostało wiele śladów. Dla wielu do dziś są pierwszymi ofiarami barbarzyńskiej, prowadzonej przy użyciu ognia i miecza, w imię krzyża – kolonizacji. W istocie ta kolonizacja zaczęła się wyjątkowo wcześnie. Zanim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta