O czym trzeba pamiętać przy zamknięciu roku obrotowego 2021
Ustawodawca wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, ale też biorąc pod uwagę realia pandemiczne, wprowadził w tym roku kilka dość znaczących zmian związanych z zamknięciem roku obrotowego w niepublicznych spółkach akcyjnych.
Nadchodzi maj, o czym zapewne przypomną kwitnące kasztany. Dla jednych oznaczać to będzie czas matur, dla innych natomiast rozpoczynający się okres zatwierdzania sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2021.
Harmonogram czynności
Terminy na podjęcie określonych działań w celu zamknięcia roku obrotowego są wyznaczane przez przepisy Kodeksu spółek handlowych i ustawy o rachunkowości, przy czym należy wziąć pod uwagę treść rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 marca 2022 r., w którym terminy na dokonanie określonych czynności zostały wydłużone w sposób zaprezentowany grafie.
W zakresie terminu zwołania walnego zgromadzenia w judykaturze wykształciły się dwa odmienne poglądy co do dnia, w którym powinno nastąpić wysłanie zawiadomienia/publikacja ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSIG) odnoszące się do rozumienia słowa „przed terminem zgromadzenia”. Zatem ogłoszenie powinno nastąpić 3 tygodnie przed zgromadzeniem (+ jeden dzień), zaś wysłanie zaproszenia 2 tygodnie przed zgromadzeniem (+ jeden dzień). Z ostrożności i względów praktycznych rekomendujemy więc wysłanie zawiadomienia/publikację ogłoszenia w dniu poprzedzającym, uwzględniającym dodatkowy dzień przed zgromadzeniem.
W przypadku, gdy z jakiegokolwiek powodu zwyczajne walne zgromadzenie nie zatwierdzi sprawozdania finansowego, w terminie 15 dni od upływu terminu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta