Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójna dywidenda

18 marca 2022 | Ekonomia i rynek | Paweł Wojciechowski

Nieoczekiwanymi wrogami Putina stali się obrońcy klimatu, ponieważ przyspieszenie transformacji energetycznej uniezależni państwa unijne od importu rosyjskich surowców energetycznych.

Dotychczasowy paradygmat bezpieczeństwa energetycznego bazował na współzależności. Miał zapobiegać nie tylko szantażowi gazowemu, ale także eskalowaniu konfliktów. Okazuje się jednak, że był tylko częścią większego planu w cynicznej grze Putina. Doprowadził do tego, że ropa i gaz płyną w czasie, kiedy agresor zabija ludzi. Nikt nie zakręca kurka. Ani Rosja, której 40 proc. dochodów budżetowych zależy od eksportu węglowodorów. Ani Unia Europejska, która boi się skutków embarga dla gospodarki, dlatego na niedawnym szczycie wersalskim zdecydowała się tylko na stopniowe przykręcanie, a nie zakręcenie kurka.

Zależność UE ma szerszy wymiar niż tylko możliwy szok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12219

Wydanie: 12219

Spis treści

Zamów abonament