Wpływ unijnych sankcji na umowy zawierane przez przedsiębiorców
Możliwość ubiegania się o zezwolenie ministra przedsiębiorczości i technologii na dokończenie transakcji z podmiotami z Rosji dotyczy wyłącznie umów zawartych przed 26 lutego 2022 r., a z podmiotami z Białorusi – przed 3 marca br. Wniosek o takie zezwolenie należy przedłożyć ministrowi przed 1 maja 2022 roku.
Dzień 24 lutego 2022 r., w którym wojska rosyjskie bezprawnie wtargnęły na terytorium Ukrainy, okazał się początkiem testu europejskiej solidarności, a także odporności europejskiej ekonomii. W skali makro pojawił się ogromny znak zapytania – czy europejska gospodarka może funkcjonować bez rynków wschodnich? W skali mikro przedsiębiorcy stają przed dylematami, jak postępować z kontrahentami z tego regionu, w szczególności w obliczu zawartych wieloletnich kontraktów, które znajdują się w zaawansowanym stadium realizacji.
Zakaz zawierania i wykonywania umów
Wskutek bezprawnego wtargnięcia wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy Rada Unii Europejskiej zdecydowanie zaostrzyła dotychczas prowadzoną politykę gospodarczą wobec Rosji poprzez szereg nowelizacji rozporządzeń stanowiących o środkach ograniczających. Dla stosunków prywatnoprawnych, w szczególności między przedsiębiorcami, których kontrahentami są podmioty z Rosji, najistotniejsze jest rozporządzenie Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.
Sankcje przedmiotowe dotyczą wielu sektorów, w tym przemysłu ciężkiego i zaawansowanych technologii. Od 26 lutego 2022 r. nie wolno zawierać umów, których przedmiotem są towary i technologie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta