Jak nie stracić akcji w prostej spółce akcyjnej?
Jeśli prowadzący rejestr akcjonariuszy odmawia dokonania wpisu lub osoba nieuprawniona żąda wykreślenia akcjonariusza, może on dochodzić swoich praw.
W prostej spółce akcyjnej akcjonariusz może wykonywać swoje prawa, jeśli jest wpisany w rejestrze akcjonariuszy. Zdematerializowanej akcji nie da się schować w solidnym sejfie. Akcjonariusz jest poniekąd zdany na własną zapobiegliwość w ochronie praw i solidność podmiotu (np. domu maklerskiego), który prowadzi rejestr akcjonariuszy.
Jak dokonuje się wpisów?
Postępowanie w sprawie wpisu nowego akcjonariusza w rejestrze akcjonariuszy powinno przebiegać według następującego schematu:
∑ skierowanie żądania wpisu do rejestru akcjonariuszy wraz z dokumentami uzasadniającymi dokonanie wpisu (np. umową sprzedaży akcji),
∑ zawiadomienie dotychczasowego akcjonariusza przez podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy o treści zamierzonego wpisu, o ile w umowie sprzedaży lub innym dokumencie nie została wyrażona przez dotychczasowego akcjonariusza zgoda na wpis,
∑ badanie przez podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy dokumentów uzasadniających dokonanie wpisu,
∑ dokonanie wpisu (co zasadniczo powinno nastąpić w terminie 7 od otrzymania wniosku lub, jeśli był niekompletny, uzupełnienia dokumentów).
Podmiot prowadzący rejestr powinien działać szybko i efektywnie, a ponadto nie powinien zastępować organów wymiaru sprawiedliwości w zakresie ustalania rzeczywistego stanu prawnego dotyczącego uprawnionych z akcji. Nie może więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta