Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd obniży nieproporcjonalną karę za błąd w delegowaniu

07 kwietnia 2022 | Kadry i Płace | Michał Tutaj

Niektóre kraje niechętnie dostosowują swoje przepisy regulujące zasady delegowania pracowników do unijnego orzecznictwa. W takiej sytuacji pracodawca może jednak liczyć na interwencję sądu.

Kwestią budzącą największe obawy pracodawców delegujących pracowników za granicę są zazwyczaj kary za  nieprzestrzeganie lokalnych przepisów. W wielu państwach kary te są bardzo dolegliwe, a praktyki lokalnej administracji wątpliwe. Szczęśliwie najnowsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 marca br. (C-205/20) powinno choć część tych obaw uśmierzyć.

W czym problem

Omawiane orzeczenie jest w istocie kontynuacją sporu, którym Trybunał zajął się już wcześniej w sprawie C-645/18 w 2019 r.

Stan faktyczny sporu przedstawia się następująco. Słowacka spółka delegowała pracowników do Austrii. Nie dopełniła jednak niektórych obowiązków związanych ze zgłaszaniem i prowadzeniem dokumentacji pracowników delegowanych. W związku z tym austriacki organ administracyjny nałożył na spółkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12236

Wydanie: 12236

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament