Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymusowy urlop przez awarię tylko wyjątkowo

07 kwietnia 2022 | Kadry i Płace | Jakub Jakóbczak

Nawet w czasie przestoju w działaniu firmy pracodawca nie może narzucić terminu urlopu wypoczynkowego pracownikom, poza dwoma odstępstwami.

∑ W zakładzie pracy zabrakło prądu. Pracodawca stwierdził, że na ten dzień mamy wybrać urlop. Czy pracodawca może zmusić mnie do wzięcia urlopu wypoczynkowego? – pyta czytelniczka.

W tej sytuacji pracodawca ma prawo udzielić urlopu wypoczynkowego na dzień braku prądu pracownikom bez jego zgody jedynie gdy posiadają oni urlop zaległy albo osobom pozostającym w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, o czym jasno stanowi art. 152 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej „urlopem”. Ponadto § 2 tego przepisu stanowi, że pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

To oznacza, że prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z najważniejszych praw pracowniczych, postawionym na równi z prawem do wynagrodzenia, którego również pracownik nie może się zrzec (art. 84 k.p.).

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pracodawca może wysłać pracownika na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12236

Wydanie: 12236

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament