Zaświadczenie A1 dla Ukraińców na nowych zasadach
ZUS wyda A1 cudzoziemiecowi – obywatelowi państwa trzeciego, jeżeli spełni on warunek legalnego zamieszkania w Polsce. Od 29 marca br. nie wymaga już przedłożenia certyfikatu rezydencji podatkowej.
Ustalanie miejsca zamieszkania jest szczególnie istotne w przypadku obywateli państw trzecich, np. obywateli Ukrainy czy Białorusi. Do takich osób stosujemy art. 1 rozporządzenia nr 1231/20101.
Aby obywatel państwa trzeciego mógł otrzymać zaświadczenie A1, musi legalnie zamieszkiwać w państwie członkowskim i przemieszczać się pomiędzy państwami członkowskimi. Jeśli taka osoba nie zamieszkuje legalnie w państwie członkowskim, nie stosuje się do niej unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W konsekwencji taka osoba nie otrzyma zaświadczenia A1.
Obywatel państwa trzeciego, który chce otrzymać zaświadczenie A1, musi wypełnić US-54 „Informacja o legalności zamieszkania obywatela państwa trzeciego” dostępny na PUE ZUS. US-54 jest niezbędny w przypadku każdego wniosku o A1 dla obywatela państwa trzeciego.
ZUS wyda zaświadczenie A1, jeśli cudzoziemiec spełni warunek legalnego zamieszkania oraz odpowiednie warunki określone w regulacjach unijnych, w szczególności w przepisach rozporządzenia 883/2004 i rozporządzenia 987/2009.
I. Tytuły pobytowe, które uprawniają do otrzymania A1
ZUS uzna za legalnie zamieszkującą osobę, która:
∑ posiada status uchodźcy nadany w Polsce,
∑ posiada status uprawniający do korzystania z ochrony uzupełniającej w Polsce,
∑ posiada zezwolenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta