Jak ktoś korzysta z pomocy, nie wolno pomijać pomocnika
Postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności doręczone stronie, która miała pełnomocnika, należy uznać za niewiążące, nawet gdy złożono od niego zażalenie.
Sprawne zorganizowanie doręczeń to wyzwanie dla fiskusa. Ale omijanie procedur to zły kierunek, zwłaszcza gdy przesyłka zawiera decyzję, postanowienie czy inne rozstrzygnięcie mające wpływ na sytuację adresata. O tym, jak poważne mogą być skutki chodzenia na skróty przy doręczeniach, przypomniał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 7 marca 2022 r.
Wniesienie zażalenia...
Sprawa dotyczyła podatkowych skutków doręczenia postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności. Gdy spór dotarł do NSA, na jej tle pojawiła się poważna wątpliwość, czy w ogóle akt doręczony stronie, która miała ustanowionego pełnomocnika, z naruszeniem art. 145 § 2 ordynacji podatkowej można uznać za wiążący w sytuacji, gdy strona lub jej pełnomocnik – niejako z ostrożności procesowej – pomimo to wnieśli od niego środek zaskarżenia, np. zażalenie?
Fiskus przez cały czas przekonywał bowiem, że zaskarżone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta