Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po co PiS Ukraińcy?

15 czerwca 2022 | Rzecz o polityce | Andrzej Szeptycki
autor zdjęcia: PAP/B. Zborowski
źródło: Nieznane
Polska wciąż nie ma długofalowej polityki uchodźczej
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Nieznane
Polska wciąż nie ma długofalowej polityki uchodźczej

Duża część uchodźców deklaruje, że zostanie w Polsce na dłużej. Można ich wykorzystać politycznie.

Po ataku Rosji na Ukrainę granicę z Polską przekroczyło niemal 4 mln ukraińskich uchodźców. Od 1,5 do 2 mln z nich pozostało w naszym kraju, część ruszyła dalej na Zachód, inni – zwłaszcza w ostatnich tygodniach – wracają do ojczyzny. Według badań z końca marca co czwarty ukraiński uchodźca (a zatem 350–500 tys. ludzi) planuje pozostać w Polsce, nawet gdy wojna się skończy. Do tego należy jednak doliczyć do 1,5 mln ukraińskich imigrantów, którzy byli w Polsce przed wybuchem wojny, a także nowych, którzy z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej w Ukrainie bez wątpienia przyjadą do Polski, o ile konflikt się zakończy.

PiS podjęło wymierne – choć zdaniem części komentatorów niewystarczające – działania mające na celu pomoc przybywającym do Polski uchodźcom. Przyjęto specustawę umożliwiającą im dostęp do rynku pracy, systemu ochrony zdrowia i oświaty. Ukraińcy mogli wyrobić sobie PESEL, a przyjmujący ich w swych domach Polacy – wystąpić o zwrot kosztów zakwaterowania i wyżywienia (40 zł na osobę w okresie do 120 dni). PESEL wyrobiło ponad milion Ukraińców; gdyby w przypadku każdego z nich osoby goszczące wystąpiły o stosowne świadczenie na ich pokrycie, potrzebne byłoby niemal 5 mld zł.

W tych okolicznościach pojawia się pytanie, dlaczego PiS zdecydowało się na takie działania. Najbardziej oczywista odpowiedź brzmi, że dlatego, iż taka była potrzeba chwili, że tego wymagała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12293

Wydanie: 12293

Spis treści

Zamów abonament