Żołnierze czy najemnicy
Odmawiając statusu kombatanta schwytanym cudzoziemcom, Rosja nie tylko daje możliwość sądom rosyjskim czy też quasi-sądom w Donbasie skazania takich osób i wymierzenia im surowej kary, ale też usiłuje zastraszyć obcokrajowców.
Sąd Najwyższy Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) ogłosił 9 czerwca br. wyrok dla trzech pojmanych przez separatystów żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych – dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka. Shaun Pinner, Aiden Aslin oraz Saaudun Brahim zostali skazani za udział w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnienie przestępstwa, najemnictwo oraz udział w usiłowaniu zbrojnego przejęcia władzy w DRL. Sąd wymierzył im najwyższy wymiar kary przewidziany przez kodeks karny separatystycznej republiki – karę śmierci wykonywaną przez rozstrzelanie. Kodeks karny DRL jest wzorowany na kodeksie Federacji Rosyjskiej, niemniej z uwagi na stan wojenny, ogłoszony przez władze separatystyczne jeszcze w 2015 r., na karę śmierci nie nałożono moratorium.
Trzej żołnierze armii ukraińskiej zostali pojmani w Mariupolu jeszcze w kwietniu. Warunki ich przetrzymywania oraz sposób traktowania wywołały wiele wątpliwości i spekulacji. Obawy o naruszenia, jakich mogli stać się ofiarami, stały się tym bardziej uzasadnione po opublikowaniu zdjęć z posiedzenia sądu, na których widać wychudzone sylwetki i blade, zmęczone twarze mężczyzn. Całe quasi-postępowanie, obejmujące zarówno śledztwo prokuratury generalnej DRL, jak i proces przed sądem, zakończono zaledwie w dziewięć dni. W materiale dowodowym sąd w szczególności odnotował, że Brytyjczyk Shaun Pinner został oskarżony w Wielkiej Brytanii o działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta