Innowacyjny biznes w Polsce potrzebuje pomocy aniołów
Prywatni inwestorzy nad Wisłą wciąż nieśmiało finansują start-upy oraz projekty obarczone wysokim ryzykiem. Potencjał do rozwoju tego rynku jest jednak olbrzymi.
Przeciętny tzw. anioł biznesu w naszym kraju inwestuje dopiero od trzech lat, dokonał z reguły tylko jednej transakcji, a jego portfel to rocznie maksymalnie 450 tys. zł – wynika z pierwszego raportu o raczkującym jeszcze rynku „business angels” w Polsce, opracowanego przez Cobin Angels, OVHcloud oraz SGH.
Moda i inflacja
Prywatni inwestorzy, którzy w USA czy Europie Zachodniej są jedną z sił napędowych rozwoju młodych, innowacyjnych firm, u nas dopiero stawiają pierwsze kroki lub wciąż się wahają. O skali wyzwań może świadczyć fakt, iż w Polsce mam tylko ok. 680 aktywnych aniołów. Dla porównania indywidualni inwestorzy wysokiego ryzyka na rozwiniętym rynku europejskim stanowią grupę kilkunastu tysięcy osób. Eksperci twierdzą, że potencjał rozwoju tego sektora nad Wisłą jest wysoki i przewidują jego wzrost o rząd wielkości.
– Rynek aniołów biznesu jest wciąż młody w Polsce, ale posiada ogromny potencjał wzrostu, m.in. ze względu na szybko rozwijający się obszar innowacji, zwiększające się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta