Zakup i przekazanie odzieży służbowej pracownikom
Dla przedsiębiorcy istotnym jest, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy dla swoich pracowników. Jednak zakup specjalistycznej odzieży roboczej nie zawsze stanowi mały wydatek. Z tego też powodu, warto wiedzieć czy od takiej transakcji podatnik może odliczyć podatek VAT naliczony.
W omawianym przykładzie ubrania nie są przekazywane na własność pracownikom, lecz są używane w godzinach pracy w zakładzie, w związku z czym, wykluczone będzie uznanie czynności za dostawę towarów, ponieważ nie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).
Odliczenie z tytułu zakup ubrań
Tak więc, rozważania należy rozpocząć od przywołania art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
I tak, zgodnie z generalną zasadą podatku VAT wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT co do zasady w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Istotnym jest, że przepisy ustawy o podatku VAT nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni (np. wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany), bądź pośredni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta