W podatku u źródła kontener kontenerowi nierówny
Czy należności za najem kontenerów od nierezydenta podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła? Szukając odpowiedzi na to pytanie, należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj kontenera, ale także cel, do którego jest faktycznie wykorzystywany – takie wnioski płyną z najnowszego orzecznictwa.
Postępującym trendem w podatku u źródła jest zwiększanie obowiązków nakładanych na płatnika (m.in. wymóg dochowania należytej staranności, dwa systemy poboru podatku – w zależności od kwoty wypłat), które niestety nie idą w kierunku upraszczania przepisów. Uchwalane są kolejne nowelizacje ustaw podatkowych. Mimo nasilonej aktywności ustawodawcy w zakresie prawa podatkowego, żadna z nowelizacji nie wyjaśniła licznych wątpliwości, z którymi od lat zmagają się podatnicy i płatnicy. Dotyczy to w szczególności pojęcia „urządzenia przemysłowego”, które ma wpływ na opodatkowanie podatkiem u źródła przychodów uzyskiwanych na terytorium Polski przez nierezydentów m.in. z usług wynajmu kontenerów.
Urządzenie przemysłowe
W ustawach o podatku dochodowym brak jest definicji legalnej „urządzenia przemysłowego”. Pojęcie to pojawia się jednak w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT 2016). W grupie 6 klasyfikacji „urządzenia techniczne” zawarto podgrupę 65 „urządzenia przemysłowe”. Grupa ta nie obejmuje jednak kontenerów, które zostały sklasyfikowane w podgrupie 68 „pozostałe urządzenia techniczne”. Wniosek nasuwa się sam: skoro kontenery zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta